Murale okresu PRL – niechciane siostry neonów. To właśnie im poświęcam nową wystawę. Zobaczcie „Miastomijanie”!
„Miastomijanie” to opowieść o warszawskich ścianach. Opiera się na materiałach z mojego projektu Bliżej Konsumenta oraz wynikach badaniach przestrzeni publicznej Fundacji Puszka.
Wczoraj, dziś i jutro
Razem z Aleksandrą Litorowicz opowiadamy historię warszawskich murali – zarówno tych z okresu PRL, jak i tych współczesnych. Zastanawiamy się nad kondycją i przemijaniem murali, które nic-nie-reklamowały i pytamy o dzisiejszą rolę murali artystycznych. Tych ostatnich od 1989 r. powstało w Warszawie ponad 430. Jak radzić sobie z tak pokaźnym zbiorem, jak nim zarządzać, jak planować kolejne realizacje?
Zaczynamy od wystawy:
27.05- 10.06 – Galeria W-Z przy pl. Zamkowym (schody ruchome trasy W-Z), Krakowskie Przedmieście 87/89,
1-31.07 – bulwar gen. George’a Smitha Pattona nad Wisłą (na wysokości Muzeum Sztuki Nowoczesnej)
Mleko i kurka z grzywką
Na wystawie zestawiamy ze sobą fotografie murali z trzech okresów: z tego roku, końca pierwszej dekady XXI wieku i drugiej połowy lat 80. XX wieku. Autorem tych pierwszych jest fotoreporter Michał Niwicz, który dokumentował odchodzące reklamy ścienne. Autorem fotografii malowanych ścian z czasów świetności jest Eustachy Kossakowski. Zdjęcia te pokazujemy dzięki uprzejmości Archiwów Artystek i Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Mamy tu m.in. nieistniejącego Jubilera z Targowej, znikającego Totolotka z Widok, chowającą się za nową zabudową Unitrę z Grzybowskiej. Najbardziej lubię jednak słynne „Pij mleko” z Towarowej oraz kurkę z ronda Wiatraczna.
Interesuje nas to, jak bardzo zmienia się krajobraz miasta. Minęło 15 lat odkąd stworzyłam projekt Bliżej Konsumenta. Już wtedy o istnieniu większości murali z okresu PRL przypominały głównie resztki farb na gigantycznych ścianach. Część tych murali zniknęła, zwykle z budynkami. Część została skutecznie przesłonięta przez nowe budynki. Są też takie, które ustąpiły miejsca nowej reklamy lub sztuce.
Z mapą i w słuchawkach
Cieszę się, że mogę o tym opowiedzieć. Cieszę się, że mogę to robić w otoczeniu wspaniałych ludzi! Mam nadzieję, że i Wam wystawa się spodoba. A jeśli plansze do Was z założenie nie przemawiają, to mamy coś na dokładkę ;D
Projekt Miastomijanie to także wycieczki, warsztaty i dyskusje. W lipcu miłośnikom nietypowej turystyki udostępnimy mapę i audioprzewodnik po wybranych warszawskich muralach. Pod koniec roku zaś wydamy bogato ilustrowaną publikację podsumowującą Miastomijanie. Poruszymy w niej m.in. temat lokalnych polityk muralowych, definicji i konserwacji muralowego dziedzictwa oraz przedstawimy dobre praktyki na przyszłość realizowane w innych miastach Polski i świata.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatnie.
Organizatorem projektu jest Fundacja Puszka. Neon Story – partnerem. Działania realizujemy dzięki finansowego wsparciu m.st. Warszawy.
Więcej na stronie www.fundacjapuszka.pl oraz Facebooku – Fundacja Puszka, Bliżej Konsumenta.
Kuratorki: Anna Brzezińska-Czerska, Aleksandra Litorowicz
Teksty: Anna Brzezińska-Czerska, Aleksandra Litorowicz
Fotografie główne:
Michał Niwicz – ze zbiorów projektów Bliżej Konsumenta i Miastomijanie,
Eustachy Kossakowski – dzięki uprzejmości Archiwów Artystek i Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. © Anka Ptaszkowska, Paulina Krasińska. Negatywy są własnością Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Fotografie uzupełniające: Barbara Sieroslawski, Jarosław Tarań – z Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA
Badania ilościowe: Aleksandra Litorowicz, Monika Wróbel
Opracowanie graficzne: Pracownia Zbytki
Kombozycja „Czas much”: Kwiaciarnia Grafiki
Tłumaczenie: Aleksandra Henschke
Korekta: Wioletta Wichrowska
Produkcja: Anna Brzezińska-Czerska
Druk: Proadiction